Aydın Valiliği
Aydın Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Aydın Valiliği
Aydın Valiliği

ATIK BEYANLARI HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU

08 Ocak 2020
Entegre Çevre Bilgi Sistemine Kayıt

Entegre Çevre Bilgi Sistemine Kayıt;

Entegre Çevre Bilgi Sistemi kaydı bulunmayanların; https://ecbs.cevre.gov.tr/ adresine kurum/tesis yetkililerinin e-devlet şifreleriyle giriş yapılarak sistemin aktif hale getirilmesi gerekmektedir.

Söz konusu aktifleştirme işlemleri için Entegre Çevre Bilgi Sistemi sayfasında yer alan “Entegre Çevre Bilgi Sistemi Kullanım Kılavuzu “ndan yardım alınabilmektedir.

Entegre Çevre Bilgi Sistemi’nde aktifleştirme onay işlemleri İl Müdürlüğümüz tarafından yapılmaktadır. Firma ve Tesis aktifleştirme işlemlerinden sonra tesis faaliyetleri ile ilgili uygulamalar ; “Atık Yönetim Uygulaması” ve “Ambalaj Bilgi Sistemi Uygulaması ” Tesis üzerinde eklenmelidir.

Tehlikeli - Tehlikesiz Atık Beyanı;

Bakanlığımız uygulaması olan Entegre Çevre Bilgi Sistemi kullanılarak 02/01/2020-31/03/2020 tarihleri arasında; kurum/kuruluş/işletmelerde 2019 yılı içerisinde oluşan, geri kazanım/ bertarafa gönderilen ve/veya  stokta kalan tüm tehlikeli ve tehlikesiz atıkları (tıbbi atıklar, bitkisel atık yağlar, ömrünü tamamlamış lastikler, atık madeni yağlar, motor yağları, ambalaj atıkları, tehlikesiz metal, plastik atık v.b.)  içerecek şekilde atık beyan formunun doldurulması ve onaylanması, bir örneğinin denetimlerde ibraz edilmek üzere saklanması, ayrıca sistemde kaydı olup atığı oluşmamış atık üreticilerinin de atık beyan formunu boş olarak doldurması ve onaylaması gerekmektedir.

Ambalaj Bilgi Sistemi;

 31/03/2020 tarihine kadar, 2019 yılında üretilen, tedarik edilen ve piyasaya sürülen ambalajlara ait verilerin Bakanlığımızın http://atikambalaj.csb.gov.tr internet adresinde yer alan Ambalaj Bilgi Sistemine girilmesi ve piyasaya sürülen ambalajlardan doğan belgelendirme yükümlülüklerinin yerine getirilmesi gerekmektedir.           

İlgililere önemle duyurulur.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır